wizyt: 1640549

Zielono mi » Świerki i inni mieszkańcy lasu

Na szlakach turystycznych, ścianach schronisk i w innych strategicznych pod względem informacyjnym miejscach zaczęły pojawiać się od ubiegłego roku plakaty Dyrekcji Lasów Państwowych informujące odwiedzających Beskidy o konieczności wycięcia dużej ilości drzew. Planowaną wycinkę tłumaczy się koniecznością walki ze szkodnikiem – kornikiem drukarzem. Do akcji propagandowej dołączyło ostatnio kilka organizacji pozarządowych. Wszyscy usiłują przekonać społeczeństwo o tym, jak groźny może okazać się wspomniany owad. Sugerowanie, że konieczne jest wycięcie zaatakowanych przez pasożyta świerków i sąsiadujących z nimi, jest dla mnie jednoznaczne ze stwierdzeniem, że najlepiej w ogóle wyciąć wszystkie świerki w Beskidach, gdyż nie jest to ich naturalne środowisko. W zamian proponuje się odtworzenie lasu takiego, jaki był tu przedtem.

Prawdą jest, co głoszą plakaty, że dzisiejsze lasy świerkowe to efekt sztucznych nasadzeń z czasów austro-węgierskich. Do wyniszczenia pierwotnych lasów bukowo-świerkowych przyczynił się rozwój przemysłu hutniczego i węglowego. Wprowadzone w zamian obce gatunkowo sadzonki przyjęły się chętnie na ogołoconych stokach. Pod bacznym okiem leśników świerki rosły w monokulturze, tzn. w swoim własnym towarzystwie, a ludzie pilnowali, by były proste i dorodne, co spowodowało, że okazały się bardzo wrażliwe na wspomnianego już kornika. Taka sytuacja nie jest korzystna z punktu widzenia gospodarki leśnej, gdyż jest ona bardzo podobna do rolnictwa, tyle że zamiast ziemniaków uprawia się drzewa.

Traktujemy las jak nasz przydomowy ogródek. Pielęgnujemy, nawozimy, odchwaszczamy – byle uprawa była jak najbardziej efektywna i przyniosła jak najwięcej korzyści. To my płacimy podatek od gruntu, więc tylko my mamy prawo go użytkować, nadawać żądany kształt, przyozdabiać, modyfikować. Robić to w taki sposób, aby nam było jak najwygodniej. To, co nam potrzebne hołubimy, co przeszkadza – nazywamy chwastem.

Natura nie zna pojęcia szkodnika. W pierwotnym lesie wszystko ma swoje miejsce i czas. Kornik drukarz jest nierozerwalnie związany ze swoim żywicielem – świerkiem. Nie zaszkodzi mu swoją pazernością, bo nie jest pazerny – to ludzkie pojęcie. Kornik wyznacza cykl życiowy świerka. Drzewo zaatakowane przez kornika umiera. Próchnieje. Daje miejsce kolejnym drzewom. Nam to jednak nie wystarcza. Nam potrzebne są proste, zdrowe drzewa. Na deski, na domy, na meble. Nawet sarna ma ciężko w ludzkim lesie, bo sadzonki są pomalowane farbą, aby ich nie poobgryzać. Szkodniki i tyle! Właściwie, to po co one w tym lesie? Tylko drzewa niszczą. A dziki? Nie chcą siedzieć w lesie, wychodzą na pola i ryją. Ludzie się napracują, trawę posieją, liście zagrabią, a tu przez noc spustoszenie. Ale i na to jest rada. Można zwiększyć liczbę zwierząt do odstrzału. Będzie polowanie, przygoda, a później smaczny obiad!!

Czy na pewno droga eliminacji to właściwa i prawdziwie korzystna metoda ludzkiej gospodarki? Czy wycinając „chore” drzewa i strzelając do „niepotrzebnych” zwierząt nie doprowadzimy do tego, że to dla nas zabraknie miejsca? Skoro pierwotny las został już raz zmieniony, pozwólmy mu poradzić sobie z tym problemem. Czy naprawdę nie stać nas na to? Ciągle zmieniamy krajobraz wokół siebie, a kiedy damy dojść do głosu naturze? Może to nasze wymagania są zbyt wygórowane? Boimy się kornika drukarza, tak jak boimy się dzików. Zaburzają naszą poukładaną rzeczywistość. Zapominamy, że ta rzeczywistość została już poukładana ręką natury – a my jesteśmy jej częścią.

Danuta Grabczan


Działania w OKO

♦ Warsztaty gitarowe
♦ Forum filmowe
Teatr tekstu


FORUM DYSKUSYJNE


WSZYSTKIE DZIAŁANIA
OKO SĄ BEZPŁATNE

Od 1 sierpnia 2008
Stowarzyszenie Akademia Wspierania
Rozwoju Człowieka 
zaangażowało się
w partnerskie  prowadzenie
Ośrodka Kreatywności Obywatelskiej
więcej

Kontakt

█ Siedziba główna
ul. Komorowicka 15
43-300 Bielsko-Biała

033 810 39 40
0 519 665 967

pn. – pt.  godz. 10.00–18.00

Dział obywatelski    Dział kultury
Dział edukacji     Dział informacji


█ Reintegracja osób starszych

ul. Kosynierów 22
43-300 Bielsko-Biała

 033 822 07 91
0 501 561 370

 

pn. – pt.  godz. 7.00–11.00

więcej informacji 

█ Koordynator projektu

Ośrodek jest przystosowany
dla osób niepełnosprawnych

 
WOLONTARIAT
Dysponujesz wolnym czasem?
Chcesz zrobić coś dla innych?
Zapraszamy do współpracy.

Projekt nr 10277/FOP07/2/MA/1375 – Ośrodek Kreatywności Obywatelskiej (OKO) – został zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych
Operator – Fundacja Fundusz Współpracy, ul. Górnośląska 4a, 00-444 Warszawa tel.+48 22 45 09 868, fax+48 22 45 09 803,
 www.funduszngo.pl, fop@cofund.org.pl.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla im. Wojewody Grażyńskiego SMOG
w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wspierania Działań Kulturotwórczych
Uwaga Kultura
Strona kojarzona ze słowami kluczowymi: oko bielsko, oko, rada osiedla, wolontariat